مانیکور و پدیکور از جمله پرطرفدارترین خدمات ناخن هستند که در مطلب آموزش مانیکور و پدیکور به نحوه انجام آنها و مزایا و معایب هرکدام پرداخته شده است. در این مطلب به فواید مانیکور و پدیکور پرداخته می شود.

 

آنچه شما در این مقاله می آموزید:

 

فواید مانیکور و پدیکور

اگر جزو افرادی هستید که به مانیکور و پدیکور علاقه مندید و به دستان و پاهای خود اهمیت میدهید، لازم است تا از فواید مانیکور و پدیکور نیز آگاه شوید که در ادامه بیان می شود.

 

مانیکور

مانیکور - فواید مانیکور و پدیکور | نیل آکادمی

 

برای شناخت بهتر فواید مانیکور و پدیکور ابتدا مراحل مانیکور را بررسی می کنیم. مراحل مانیکور به اختصار به شرح زیر است:

 • ایجاد محیطی آرام با موزیکی ملایم و رایحه ای دلپذیر برای آرامش بیشتر مشتری.
 • فرمدهی ناخن ها به وسیله سوهان دستی.
 • قراردادن دست در ظرف مانیکور که با آبگرم پرشده و در آب از نمک مخصوص و کوکتل های مانیکور استفاده شده.
 • از بین بردن کوتیکول های ناخن.
 • لایه برداری و اسکراب.
 • ماساژ دست توسط لوسیون ها و یا روغن های مخصوص.

 

فواید مانیکور

با توجه به مراحلی که در بالا بیان شد می توان فواید مانیکور را به شرح زیر بیان کرد:

۱- دست های مرتب و شیک

با انجام مانیکور و سوهان کشی و فرمدهی ناخن ها ظاهر دست تمیز تر و زیبا تر به نظر می رسد. در مانیکور علاوه بر سوهان کشی ناخن ها به پوست دست نیز رسیدگی می شود که این امر به زیبایی ظاهری دست کمک شایانی می کند.

۲- شناخت مشکلات و اختلالات ناخن

برخی از اختلالات ناخن مانند بیماری های قارچی ناخن ممکن است تا دوهفته پس از ابتلا توسط فرد قابل تشخیص نباشد. در زمان انجام مانیکور توسط تکنسین ناخن حرفه ای ناخن، ناخن ها بررسی شده و در صورت وجود هرگونه مشکل و یا اختلال تشخیص در زمان مناسب انجام می شود و دوره ی درمان کوتاه تری را سپری می کند.

۳- پوست دست جوان و بدون لک

قرار گیری دست در معرض نور خورشید و گرد و غبار موجود در فضا باعث بروز لکه های پوستی و خشکی پوست دست می شوند. لایه برداری و اسکراب در حین مانیکور از ایجاد این لکه ها و پیری زود رس پوست جلوگیری می کند و در صورت وجود لکه های پوستی به مرور زمان باعث از بین رفتن این لکه ها می شود.

۴- کم کردن استرس

محیط اطراف و ماساژ در مانیکور باعث کم شدن استرس در فرد و ایجاد آرامش بیشتر می شود. علاوه بر ماساژ نتیجه نهایی کار نیز باعث ایجاد حس آرامش و رضایت در فرد می شود استرس فرد را تا حد زیادی کاهش می دهد این امر باعث بهبود عملکرد جسم و ذهن افراد می شود. این مورد نیز از فواید مانیکور و پدیکور است.

۵- بهبود گردش خون

ماساژ در مانیکور علاوه بر کم کردن استرس باعث افزایش گردش خون و بهبود عملکرد بدن می شود. ایجاد فشار مناسب و ماساژ صحیح گردش خون را در عروق دست بهبود می بخشد.

۶- رفع خستگی

روند انجام مانیکور، آرامش محیط اطراف و ماساژ نهایی کار باعث رفع خستگی می شود.

۷- بهبود دردهای عضلانی و مفصلی

ماساژ دست در مانیکور به بهبود دردهای عضلانی و مفصلی در دست کمک میکند. در مانیکورهای VIP این ماساژ تا ناحیه آرنج انجام می شود.

 

پدیکور

پدیکور - فواید مانیکور و پدیکور | نیل آکادمی

 

پدیکور نیز مانند مانیکور دارای فوایدی است که برای آشنایی با فواید مانیکور و پدیکور ابتدا مراحل پدیکور را بیان می کنیم. مراحل پدیکور به اختصار به شرح زیر است:

 • ایجاد محیطی مناسب و آرام، استفاده از موزیک آرامش بخش و شمع یا عود با رایحه ی ملایم و دلپذیر.
 • فرمدهی ناخن پا به وسیله سوهان دستی.
 • قرار دادن پا در ظرف مخصوص پدیکور که با آب گرم پر شده و برای نتیجه بهتر از نمک و کوکتل های مخصوص پدیکور در آب استفاده می شود.
 • کف سابی پا.
 • از بین بردن کوتیکول ها.
 • اسکراب و لایه برداری.
 • ماساژ با لوسیون ها و روغن های مخصوص.

 

فواید پدیکور

پدیکور نیز مانند مانیکور دارای فواید زیادی است، این فواید به شرح زیر است:

۱- داشتن پاهایی مرتب و شیک

رسیدگی به ناخن های پا و همینطور از بین بردن پوست های مرده و ترک های کف پا باعث می شود پاها ظاهری بسیار مرتب، تمیز و شیک داشته باشند. انجام پدیکور علاوه بر سلامت بر روی زیبایی پا نیز تاثیر زیادی دارد.

۲- شناخت بیماری ها و اختلالات ناخن

قرار گرفتن پا به مدت زیاد در کفش و پوشیدن کفش های نامناسب باعث فشار به ناخن های پا و ایجاد اختلالات مختلف ناخن می شود. . از متداول ترین این اختلالات می توان به میخچه، بیماری های قارچی، بیماری های عفونی و ناخن های فرو رفته در گوشت اشاره کرد. سوهان کشی و بررسی ناخن های پا در پدیکور باعث می شود که بیماری ها و اختلالات ناخن در زمان مناسب تشخیص داده شده و درمان شوند. این نیز از موارد فواید مانیکور و پدیکور است.

۳- از بین بردن پوست های خشک و پینه ها

گرد و غبار و راه رفتن طولانی باعث ایجاد ترک و پینه در کف پا می شود. کف سابی با استفاده از سوهان و رنده مخصوص باعث از بین رفتن این ترک ها و پینه ها شده و پوست های مرده را از کف پا جدا میکند. استفاده از اسکراب و کرم های لایه بردار نیز باعث تراوت و زیبایی پوست پا شده و لک ها و لایه های مرده پوست را جدا می کند. این امر به سلامت و زیبایی پا کمک می کند.

۴- سم زدایی

نمک هایی که در پدیکور استفاده می شود باعث سم زدایی پا می شود و آلودگی ها و سمومی که در پوست پا وجود دارد را از بین می برد.

۵- استرس زدایی

محیطی که پدیکور در آن انجام می شود و ماساژ پا در پدیکور باعث از بین رفتن استرس و ایجاد آرامش می شود. کم شدن استرس باعث عملکرد بهتر ذهن و جسم می شود.

۶- رفع خستگی

استفاده از آب گرم، نمک دریایی و ماساژ پا در پدیکور باعث رفع خستگی پا می شود. بعد از یک هفته ی کاری سخت و یا ورزش و پیاده ری طولانی انجام پدیکور به رفع خستگی و انرژی بیشتر کمک می کند.

۷- افزایش گردش خون

ماساژ پا در پدیکور باعث افزایش گردش خون در عروق و بهبود عملکرد بدن می شود. با ماساژ پا عملکرد اعضای داخلی بدن و سیستم گوارش بهبود چشم گیری خواهد داشت.

۸- بهبود و رفع دردهای عضلانی و مفصلی

انجام پدیکور به بهبود و رفع دردهای عضلانی و مفصلی در پا کمک می کند. قرار گرفتن پا در آب گرم و نمک دریایی و ماساژ پا باعث بهبود دردهای مفصلی و عضلانی می شود.

 

بنر آموزش کاشت ناخن هلویی فرنچ | نیل آکادمی

 

نکاتی در ارتباط با فواید مانیکور و پدیکور

پدیکورهای درمانی برای اصلاح فرم ناخن، درآوردن ناخن فرورفته در گوشت، درمان میخچه و … نیاز به آموزش صحیح و اصولی دارد و باید در محیط مناسب و با ابزار تخصصی انجام شود. انجام مانیکور و پدیکور به صورت دوره ای و مرتب فواید زیادی به همراه دارد. البته باید به این نکته اشاره کرد که اگر مانیکور و پدیکور توسط افراد ماهر و آموزش دیده انجام نشود می تواند مضراتی داشته باشد. از این مضرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زخم کردن ناحیه کوتیکول و امکان ایجاد عفونت و بیماری های قارچی.
 • ایجاد زخم در پوست کف پا بر اثر کف سابی غیر اصولی و احتمال ایجاد عفونت.
 • ماساژ غلط و ایجاد گرفتگی در عضلات.

با آموزش صحیح و اصولی می توان از ایجاد آسیب هایی از این دست جلوگیری کرد و از فواید زیاد مانیکور و پدیکور بهره مند شد.

 

سخن پایانی

شاید تا به حال جز افرادی بودید که فقط بصورت منظم به دستان و پاهای خود اهمیت میدادید و مانیکور و پدیکور انجام میدادید. حال در این مطلب بصورت کامل به این پرداخته شده است که فواید مانیکور و پدیکور چیست و چرا باید آن را انجام دهید.