مواد طراحی ناخن یکی از آموزه های مهم در آموزش کاشت ناخن می باشد. شما به عنوان یک ناخنکار حرفه ای لازم است تا با مواد طراحی ناخن و دیزاین ناخن آشنا باشید و بدانید که این مواد را چگونه استفاده کنید و یک طراحی زیبا برای مشتریان خود انجام دهید.

 

آنچه شما در این مقاله می آموزید:

 

مواد طراحی ناخن

۱۸ ماده در طراحی و دیزاین ناخن وجود دارد که به معرفی هر یک و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

 

لاک

لاک یک ماده شیمیایی در مواد طراحی ناخن است که از ترکیب ماده رنگی، ماده تعلیق کننده و پلیمرهای چسبنده تشکیل شده است.

هر کدام از مواد نامبرده در لاک وظیفه ای دارند.

 • مواد رنگی

همانطوری که از اسمشان پیداست رنگ لاک را مشخص می کنند.

ماده رنگی خود دارای ترکیب شیمیایی خاصی است که در رنگ های مختلف متفاوت است.

 • ماده تعلیق کننده

این ماده از ته نشین شدن مواد لاک در ظرف جلوگیری می کند.

 • پلیمرهای چسبنده

باعث چسبیدن لاک به صدف ناخن می شوند و از ورقه ای شدن لاک جلوگیری می کنند.

لاک در انواع رنگ ها و به صورت مات، براق و اکلیلی در بازار موجود است.

در لاک های اکلیلی گران قیمت از مروارید و صدف طبیعی و یا حتی فلس ماهی استفاده می شود.

از لاک معمولی می توان بر روی ناخن طبیعی و کاشت ناخن استفاده کرد اما این لاک ها دوام بالایی ندارند و پس از مدت کوتاهی، قسمت هایی از لاک از ناخن جدا می شود و ظاهر زیبایی نخواهد داشت.

 

 

 

لاک ژل

برای بالا رفتن دوام لاک به آن ژل اکرلیک اضافه می شود که یکی از مواد طراحی ناخن است و به این دسته از لاک ها، لاک ژل گفته می شود که در دو مدل تک مرحله ای و سه مرحله ای در بازار موجود می باشد. لاک ژل ها دارای دوام بالایی هستند و برای خشک شدن نیاز به استفاده از دستگاه UV-LED دارند و در معرض هوا خشک نمی شوند. لاک ژل ها به دلیل وجود ژل اکرلیک غلظت بالاتری دارند و با ایجاد یک لایه محافظ مقاومت ناخن را بالا می برند و بر روی ناخن طبیعی و کاشت ناخن قابل استفاده هستند. برای یادگیری روش استفاده از لاک ژل به مطلب ژلیش ناخن مراجعه کنید.

نکاتی در مورد لاک ژل

 • لاک ژل باید در دمای معمولی اتاق باشد و در معرض گرما و یا سرمای شدید قرار نگیرد.
 • لاک ژل را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، این کار باعث خراب شدن لاک ژل می شود.
 • از قرار دادن لاک ژل در مقابل دستگاه UV بپرهیزید، اشعه UV لاک ژل را خشک می کند.
 • برای رقیق کردن لاک ژل از کلینزر استفاده نکنید و این کار را با استفاده از رقیق کننده های مخصوص لاک ژل انجام دهید.

 

شوگر

شوگر ذرات شکر مانند اکلیلی است که در طراحی ناخن کاربرد دارد. شوگر در رنگ های مختلف در بازار موجود است و استفاده از آن در طراحی ناخن کار راحتی است به همین دلیل دارای طرفدارهای بسیار زیادی است. در هنگام خرید شوگر دقت کنید که هر چه دانه های شوگر ریزتر باشد دوام بالاتری خواهد داشت.

 

شیمر

شیمر نیز مانند شوگر یکی از مواد طراحی ناخن بوده که دانه های اکلیلی است که در طراحی ناخن کاربرد دارد و در رنگ های متنوع در بازار موجود است. تنها تفاوت شیمر با شوگر در این است که شیمر را به دلیل داشتن دانه های ریزتر می توان با پودر کاشت ناخن ترکیب کرد و پودر اکلیلی یا شاین دار درست کرد و در کاشت های گریم استفاده کرد.

 

بنر آموزش طراحی ناخن با اکلیل | نیل آکادمی

 

داستر

داستر دانه های اکلیلی مانند شوگر و شیمر است. داستر دارای دانه های درشت تری است و نحوی استفاده از آن با شوگر و شیمر متفاوت است. اکلیلی های موجود در داستر درخشندگی بالایی به ناخن می دهد. از داستر بر روی لاک ژل می توان استفاده کرد.

 

کروم

یکی از مواد طراحی ناخن کروم است. کروم ناخن به صورت پودر در رنگ های مختلف در بازار عرضه می شود. این پودر ها به خاطر ظاهر براق و آینه ای که به ناخن می دهند طرافداران زیادی دارند و در دو شکل آیینه ای و هولوگرام و در رنگ های مختلف تولید می شوند. هنگام خرید پودر کروم دقت کنید که کروم خریداری شده کیفیت بالایی داشته باشد، در غیر اینصورت کارایی و زیبایی نخواهد داشت.

 

 

فویل

فویل به صورت نواری و در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می شود و در طراحی ناخن کاربرد دارد. با استفاده از فویل های طرح دار (گلدار، پلنگی، طرح های کارتونی و…) می توان خیلی راحت و در زمان کوتاه یک طراحی زیبا و شیک بر روی ناخن داشت. برای استفاده از فویل به دو روش می توانید عمل کنید:

 1. استفاده از فویل ژل که بعد از قرار گرفتن در دستگاه UV دارای سطح نوچ است و فویل به راحتی به آن می چسبد.
 2. استفاده از چسب فویل که در معرض هوا خشک می شود و پس از خشک شدن دارای سطح چسبنده است و فویل به راحتی به آن می چسبد.

 

لنز ناخن

لنز ناخن یا اسلاید روسی یکی از مواد طراحی ناخن است که صفحه هایی شامل برچسب با طرح های مختلف به صورت صاف و یا برجسته است که در طراحی ناخن کاربرد دارد. لنز با داشتن طرح های مختلف و روش استفاده ساده، کار طراحی ناخن را بسیار ساده تر کرده است. با استفاده از لنز ناخن می توان طرح هایی بسیار ظریف و دقیق را بر روی ناخن پیاده کرد.

 

ژل اسپایدر

ژل اسپایدر یا ژل عنکبوتی یکی از راحت ترین مواد برای استفاده در طراحی ناخن است که در رنگ های مختلف در بازار موجود است. این ژل همانطور که از اسمش پیداست دارای خاصیت کشسانی است و با استفاده از آن می توان خطوطی در ضخامت های مختلف به صورت صاف و یا در هم تنیده مانند تار عنکبوت بر روی ناخن ایجاد کرد. با استفاده از ژل اسپایدر با توجه به ذوق و سلیقه ای که دارید می توانید به راحتی طرح های زیبا بر روی ناخن ایجاد کنید. کشیدن خط های صاف با استفاده از ژل اسپایدر کار بسیار راحتی است.

 

بنر آموزش کاشت ناخن میکس | نیل آکادمی

 

ژل ۳D طراحی

این ژل ها به عنوان ژل ۳D و ژل آدامسی به عنوان یکی از مواد طراحی ناخن نیز شناخته می شوند و برای طراحی برجسته بر روی ناخن استفاده می شوند. ژل ۳D مانند لاک ژل دارای تنوع رنگ بالایی است و به خاطر غلظت بالایی که دارد برای ایجاد نقش های برجسته بسیار مناسب هستند و زیبایی طراحی ناخن را دو چندان می کنند.

 

ژل طراحی ناخن

ژل طراحی ناخن یا همان پینت ژل (Paint gel) جایگزین مناسبی برای لاک ژل در طراحی ناخن می باشد. استفاده از این ژل ها در طراحی چهره و طراحی ناخن نسبت به لاک ژل بسیار بهتر و به صرفه تر است اما دقت داشته باشید که از این ژل ها نمی توان به عنوان لاک ژل استفاده کرد.

 

رنگ اکرلیک طراحی ناخن

این رنگ ها که حلال آب هستند برای طراحی ناخن استفاده می شوند و دارای ماندگاری بالایی هستند.

با استفاده از این رنگ ها با قلم طراحی‌ (با موی مصنوعی) به عنوان مواد طراحی ناخن می توان طرح های متنوعی بر روی ناخن پیاده کرد. دقت داشته باشید که رنگ های اکرلیک برای طراحی کاربرد دارند و جهت استفاده در دستگاه ایربراش مناسب نیستند چرا که باعث خرابی دستگاه می شوند.

 

بنر وسایل کاشت ناخن | نیل آکادمی

 

لاک آبرنگی

لاک های آبرنگی برای طراحی آبرنگی کاربرد دارند.

با استفاده از این لاک ها می توان طرح های آبرنگی بسیار زیبا که امروزه طرفداران زیادی دارند بر روی ناخن پیاده کرد. لاک های آبرنگی در رنگ های متنوع در بازار موجود می باشد.

 

پولک

یکی از مواد طراحی ناخن پولک می باشد.

پولک یا همان دیزاین ناخن در شکل، اندازه و رنگ های مختلف تولید می شود و در طراحی ناخن و کاشت گریم کاربرد دارد. برای ماندگاری بهتر پولک ها در طراحی ناخن بهتر است پس از دیزاین از یک لایه رابر بیس بر روی دیزاین استفاده کرد، رابر بیس به دلیل غلظت بالاتر لایه ضخیم تری بر روی دیزاین ایجاد می کند و ماندگاری دیزاین بالاتر می رود.

 

پودر رنگی

پودر های رنگی کاشت ناخن در دیزاین ناخن نیز کاربرد دارند. از این پودرها در طراحی گل برجسته و سایر نقش های برجسته بر روی ناخن می توان استفاده کرد. با توجه به تنوع رنگی این پودرها طرح های متنوع و زیبایی می توان بر روی ناخن پیاده کرد.

 

نگین

نگین ها سنگ های درخشانی هستند که در طراحی ناخن به کار گرفته می شوند و در ابعاد،شکل و رنگ های مختلف تولید می شوند. محبوب ترین نگین در طراحی ناخن سنگ های سواروسکی می باشد که درخشندگی و زیبایی بی نظیری دارند. برای چسباندن نگین بر روی ناخن می توانید از چسب ناخن و یا تاپ کات ژل استفاده کنید.

نکته کلیدی

 • برای برداشتن نگین از روی ناخن از نیپر استفاده کنید.
 • برداشتن نگین با استفاده از سوهان برقی کار بسیار خطرناکی است و ممکن است به چشم خود یا مشتری آسیب وارد کنید.

 

بنر مواد کاشت ناخن | نیل آکادمی

 

دیزاین فلزی ناخن

این دیزاین ها با جنس فلزی و در شکل های مختلف (بیضی،مستطیل،دایره،قلب،چرخ دنده و …) در بازار موجود است و در کاشت گریم و طراحی ناخن استفاده می شوند. این دیزاین ها در ترکیب با سایر طراحی های ناخن ظاهر بسیار زیبایی به ناخن می دهند.

 

ورقه های طلا و نقره

یکی از مواد طراحی ناخن ورقه های طلا و نقره می باشد. آن ها به صورت ورقه های بسیار نازک طلایی و نقره در طراحی ناخن مورد استفاده قرار می گیرند. این ورقه ها به صورت یک تکه در بسته بندی مچاله شده اند و برای استفاده تکه هایی از آن جدا می شود و بر روی ناخن قرار می گیرد. از این ورقه ها در زیر مواد کاشت ناخن و در کاشت گریم نیز می توان استفاده کرد.

 

سخن پایانی

در این مقاله تمامی مواد طراحی ناخن به همراه نکات کلیدی و نحوه استفاده از هر کدام بیان شد. حال با شناخت کافی از این مواد در دیزاین ناخن می توانید یک طراحی زیبا را برای مشتری خود بزنید.